Парфюми
- -71,00 лв.
- -74,00 лв.
Christian Dior J`Adore Perle De Parfum Парфюм рол-он за жени
- Цветни
- Цветно-плодови
- -55,00 лв.
- -75,00 лв.
Christian Dior J`Adore Infinissime Roller-Pearl Парфюм рол-он за жени
- Цветни
- Цветно-плодови
Christian Dior J`Adore Eau de Toilette Roller-Pearl Парфюм рол-он за жени
- Цветни
- Цветно-плодови
Christian Dior Homme Sport 2021 Тоалетна вода за мъже EDT
- Дървесни
- Ароматни
- -51,00 лв.
Твърдо вярваме, че любовта към нещо преминава през детайлното му познаване. Знаем, че обичате парфюми, но знаете ли как се произвеждат? Запознати ли сте със структурата на съдържанието им, както и с различните разновидности благоухания? Събираме за вас цялата информация, от която бихте имали нужда - добре дошли в ароматния свят на парфюмите!
Как се създава парфюмът?
Определено считаме, че производството на парфюм е изкуство - за да достигне до вас любимата ви ароматна есенция, тя е преминала през няколко изключително важни етапа, за да се превърне в това изтънчено и прекрасно благоухание.
- Подбор на съставките - знаем, че качеството на един парфюм се определя, преди всичко, от съставките, които влизат в неговото съдържание. Това е и първата стъпка от произвеждането на парфюма - марките, създаващи оригинални и качествени аромати, залагат на ръчния подбор на компонентите за своите благоухания.
- Екстракция - след като разполагаме с всички необходими съставки, следва да "извлечем" техния аромат. Това става или с изстискване (често срещан метод при плодовите парфюми), или чрез загряване, което също "издърпва" есенцията от суровините. Подходящ метод е при обработката на подправки например - задължителни компоненти от ориенталските парфюми.
- Етапът на смесване - в тази трета стъпка проличава майсторството на парфюмните дизайнери. Именно тук следва извлечените аромати да се смесят по такъв начин, че да се получи онази благоуханна комбинация, която да плени изтънчения вкус на клиентите.
- Отлежаване - след като сме миксирали най-подходящите съставки, следва да оставим на времето да сътвори своята магия, оставяйки парфюма да "отлежи" и напълно да разкрие ароматния си потенциал.
Видове аромати - парфюм, парфюмна вода, тоалетна вода, одеколон
Вероятно се е случвало, докато сте в магазина, избирайки следващото попълнение за ароматната си колекция, да сте изпитали объркване покрай множеството абревиатури - EDP, EDT ... Ето какво означават те.
Парфюмите се произвеждат на базата на етерични и парфюмни масла и екстракти, чието количество във всяка есенция я поставя в определена ароматна категория.
- Парфюм (Le Parfum) - количеството парфюмни и етерични масла в тези варианти е най-високо - варира между 15% и 30%, правейки чистите парфюми с най-силен и изразен аромат. Те са и най-трайните ароматни разновидности - ще се наслаждавате на благоуханието им в продължение на над 6 часа.
- Eau De Perfume (EDP) - по-леки откъм аромат от чистия парфюм, но достатъчно изразени и трайни - това са парфюмните води. Концентрацията тук варира между 8% и 15%, правеща този тип продукти едни от най-търсените и предпочитаните от клиентите. Ще се радвате на уханието им в период от 3-5 часа.
- Eau De Toilette (EDT) - тоалетните води притежават концентрация в диапазона на 4%-8% и остават по кожата ни за 2-4 часа. Леки, ефирни, деликатни - не пропускайте да добавите и тоалетна вода към колекцията си.
- Eau De Cologne (EDC) - така известните одеколони притежават относително ниска парфюмна концентрация - тя варира между 3%-5%. Ароматът им ще ни съпътства за около 2 часа - характеризират се с непринуденост и фееричност.
- Eau Fraiche (Mist/Splash) - тези продукти притежават много ниска парфюмна концентрация - варира между 2%-3%. Радват ни с аромата си за около 2 часа и характерното при тях е, че са базирани на водата - често в тях отсъства алкохолът като съставка.
- Aftershave - любим козметичен продукт на господата, обогатен с парфюмен аромат. Излъчва ухания за периода от 2-3 часа и се препоръчва за мъже с чувствителна кожа, която би могла да се раздразни след бръснене.
- Perfumed Body Waters - ароматните води за тяло притежават парфюмна концентрация от около 1%, но пък имат подчертано хидратиращо кожата действие. Препоръчва се да се използват в комбинация с някой от гореспоменатите продукти, за да не ви липса приятния парфюмен аромат.
Видове парфюми спрямо ароматната група
Вече упоменахме при етапите за създаването на парфюм, че в съдържанието му влизат множество компоненти. Условно бихме могли да създадем няколко парфюмни категории на базата на съставките, съставляващи го. Ето най-популярните от тях:
- флорални - цветовите комбинации правят тези парфюми много предпочитани, тъй като създават феерично и свежо усещане. Построени на базата на цветя като лилии, фрезии, рози, бели цветя,орхидеи, тези аромати впечатляват с разкош и чувство за енергия.
- плодови - свежи, прекрасни за пролетта и лятото, плодовите аромати побират в себе си съставки като цитруси, горски плодове, ябълки. Предпочитани са от хората, търсещи свежестта и добротонастроение.
- ориенталски - пикантни, темпераменти, изградени на базата на множество подправки като джинджифил, кардамон, пипер, ванилия. Тези парфюми излъчват страст, топлина и дързост, която особено много се харесва на авантюристите и хората с нюх за приключения.
- гурме - гурме ароматите са онези, включващи ядивни съставки в съдържанието си. Ядки, сладкиши, кафе, алкохолни напитки, тютюн - комбинациите са множество и всички те стимулират вкусовите ни рецептори по един наистина пристрастяващ начин.
Видове парфюми спрямо потреблението
Ароматният свят на парфюмите дава възможност на всеки да се докосне до изтънчения и уникален аромат на качествените и божествени есенции. Разграничаваме четири вида аромати:
- дамски парфюми - специално изградени и посветени на дамите. Често в тях откриваме флорални елементи, цитруси и чувствени подправки. Варират от наистина нежни и ненатрапчиви до дръзки, енигматични и предизвикващи страст.
- мъжки парфюми - посветени на господата, откриваме "земни" и "дървесни" акценти. Често в тези аромати присъстват съставки като мускус, амбра, мъх, тютюн. Не са изключени и пикантните компоненти за онези мъже, които са готови да се впуснат във всяко житейско предизвикателство.
- унисекс парфюми - аромати, предназначени както за дами, така и за мъже. Универсалността на аромата им ги прави особено предпочитани, тъй като подхождат и на всеки повод и време от годината. Достатъчно оразличителни и правещи впечатление, унисекс ароматите са все по-предпочитани от много от клиентите.
- детски парфюми - няма как да пропуснем и малките почитатели на парфюмите. Продуктите за тях са с по-ниско съдържание на парфюмни есенции и отсъства алкохолът като съставка. Построени са на базата на вода и освежават, без да изсушават нежната детска кожа или да притежават прекалено натрапчив аромат.
Парфюмит се изграждат на базата на ароматни нотки
Вероятно сте чували понятията "връхни", "средни" и "базови нотки" - това именно е парфюмната конструкция, като всяка група се характеризира с различна продължителност и трайност върху кожата.
- връхните нотки са първите благоухания, които усещаме с впръскването - трайността им е между 5 и 15 минути и в състава им се залага на свежи компоненти като цветя и цитруси;
- средните нотки съставляват около 70% от съдържанието на парфюма и са доста по-дълготрайни - очароват ни с компанията си в диапазона 20-60 минути. В тях откриваме по-силни аромати - екзотичните и пикантни компоненти са често срещани тук.
- базовите нотки са с най-дълготраен характер - съпътстват ни в продължение на до над 6 часа и представляват основата на аромата, върху която се надграждат останалите съставки. Тук срещаме плътни ухания - мускус, амбра, дървесни аромати.
Най-популярните марки в Parfium.bg
Как да разпознаем оригиналният парфюм?
Наясно сме, че на пазара изобилства от парфюми, които се отдалечават от оригиналните им еквиваленти. Наясно сме и с факта, че всеки, закупувайки парфюм, желае да се снабди с качествен продукт. Ето защо предоставяме няколко признака, по които да разпознаете истинския парфюм.
- следете за сериен номер, напечатан директно върху дъното на опаковката, вместо да е залепен допълнително;
- ориентирайте се по цвета на течността - качествените есенции не съдържат много оцветители и са с бистра, леко нюансирана консистенция;
- обърнете внимание на дизайна на бутилката - ако забележите кривини или неправилни форми, то вероятно шишето е имитация на оригиналното такова;
- целофанът, с който е обвита картонената опаковка, следва да пасва и прилепва плътно;
- ако по принцип разпознавате аромата на парфюма, това също би могло да е ориентир за вас - ако забелязвате разлики в уханието, вероятно сте се сблъскали с неоригинален продукт.
Как да съхраняваме правилно парфюм?
За да се радвате на любимите си аромати максимално дълго, следвайте тези прости правила на съхранение:
- избягвайте да държите парфюма си на пряка слънчева светлина - това би могло да наруши молекулярния състав на есенцията и да промени нейните качество и аромат;
- не дръжте шишенцата на високи рафтове - не рискувайте да паднат и да се счупят;
- банята не е най-доброто място за съхранение - влагата безспорно нарушава молекулярната структура на аромата и води до намаляване на трайността и видоизменяне на уханието;
- съветваме ви да не отваряте парфюма, докато не планирате да го използвате често - навлизането на кислород в шишето също пречи на молекулярния баланс на аромата;
Как и къде се нанася парфюмът?
Добрата новина е, че има начини, чрез които допълнително да усилите трайността на аромата чрез правилното използване.
- парфюмеристите съветват да комбинирате парфюм с лосион за тяло със същия аромат, за да задържите уханието за по-дълго, подсилвайки го;
- впръсквайте парфюм в косата - космените фоликули и топлината на скалпа спомагат за задържането на аромата, а и с всяко движение на косата си парфюмът ще се разнася из въздуха около вас;
- влагата спомага за заключването на парфюма в кожата - най-добре е да нанесете от любимия си аромат непосредствено след баня;
- избягвайте търкането на китките една в друга след слагане на парфюм - така само изтривате уханието и разрушавате структурата му;
- китките, зоната между ключиците, мястото зад ушите и вътрешността на лактите са най-подходящите места за пръскане на парфюм;
Как да изберем най-подходящия за нас парфюм?
Осланяйте се на собствения си вкус - избирайки парфюм, му дайте време да се разгърне върху кожата ви. Поносете го няколко часа, за да усетите пълната гама от аромати и открийте дали това е точното ухание за вас. Доверете се и на специалистите - те ще ви консултират и насочат към подходящи продукти, позовавайки се на вкуса ви.
В онлайн магазина на Parfium.bg, както и в нашия шоурум, откривате изключително богат асортимент от парфюми. Ние гарантираме за техните качество и оригиналност - при нас откривате безкомпромисно обслужване и богат продуктов каталог, предоставящи ви възможността да се сдобиете с най-обичаните, луксозни и предпочитани аромати. Подкрепете българския бизнес, доверявайки се на професионализма на Parfium.bg